Activision było pierwotnie zainteresowane Rare, twierdzi były szef Xboksa

Czy naprawdę myślałeś, że to był prosty romans między Microsoftem i Nintendo nad uczuciami Rare? Pomyślcie jeszcze raz: pewien Pan K również był w to zamieszany.

Były szef Xboksa, Ed Fries, ujawnił w rozmowie z Develop, że Activision ubiegało się kiedyś o brytyjskie studio developerskie, zanim Microsoft kupił je w 2002 roku.

Fries, który był pierwotnie wiceprezesem ds. wydawania gier w Microsofcie do 2004 roku, powiedział, że podczas negocjacji w tamtym czasie sądził, że Rare było bardziej zainteresowane Acti niż MS.

"Było trochę wojny licytacyjnej między nami [Microsoft] a Activision - wojny, którą na początku wygrali", powiedział.

"Złożyli najlepszą początkową ofertę, a Rare spojrzało na nas obu i, z tego co widziałem, było bardziej zainteresowane współpracą z Activision. Myślę, że to dlatego, że chcieli być stroną trzecią, niezależną od wszystkich platform."

Ale pomimo tego - i szansy od Nintendo na pełne przejęcie studia, posiadając już połowę jego udziałów - wydarzyło się coś, co sprawiło, że Activision poszło "na chłodno" w sprawie umowy, według Friesa.

"Coś się wydarzyło pomiędzy nimi a Activision. Nie wiem, co to było, ale stosunkowo daleko na drodze do transakcji sprawy przycichły, a my złożyliśmy kontr-ofertę.

"Nasza oferta była wyższa niż oferta Activision, ale Activision wciąż kontrolowało wtedy transakcję. Ceny były coraz tak wysokie, w tym momencie, że nie wyglądało na to, że Nintendo był skłonny do udziału.

"Tak więc, bardzo blisko końca, Activision wycofało się z umowy, z powodów, których wciąż nie znam, a Rare przyszło do nas".

Microsoft ostatecznie wygrał i kupił Rare za 375 milionów dolarów osiem lat temu i od tego czasu odświeżył swoje serie Perfect Dark i Banjo Kazooie, jak również opracował Avatary dla 360.

Jego obecnie pracuje nad Kinect dla 360, z Kinect Sports jest tytuł startowy.

Tego lata, z okazji 25-lecia istnienia, studio zmieniło także nazwę.