EA usuwa Talibów z Medal of Honor dla "mężczyzn i kobiet służących w wojsku"

Greg Goodrich, producent wykonawczy Medal of Honor, stwierdził na oficjalnym blogu gry, że EA usunęła Talibów z części multiplayer gry.

Wydawca przyszedł niedawno pod ostrzałem zarówno z rodzin amerykańskich żołnierzy walczących na Bliskim Wschodzie i US Military dla włączenia, a ciśnienie w końcu dostał się do firmy, najwyraźniej. Dlatego też, zamiast tego, nazwa Talibów została zmieniona w części dla miltiplayerów na "Opposing Forces", aby nie obrażać ani nie hańbić nikogo służącego w wojsku, ani jego rodzin.

"W ciągu ostatnich kilku miesięcy otrzymaliśmy z całego świata informacje zwrotne dotyczące wieloosobowej części Medal of Honor" - napisał Goodrich. "Otrzymaliśmy uwagi od graczy, aktywnych wojskowych, przyjaciół i rodzin żołnierzy, którzy są obecnie rozmieszczeni za oceanem. Większość z tych opinii była w przeważającej mierze pozytywna. Zespół Medal of Honor jest za to głęboko wdzięczny.

"Jednakże otrzymaliśmy również opinie od przyjaciół i rodzin poległych żołnierzy, którzy wyrazili zaniepokojenie włączeniem Talibów do wieloosobowej części naszej gry. Jest to bardzo ważny głos dla zespołu Medal of Honor. Jest to głos, który zasłużył na to, by go wysłuchać. Jest to głos, na którym nam bardzo zależy. Z tego powodu, a także dlatego, że bicie serca Medal of Honor zawsze opierało się na szacunku dla amerykańskich i alianckich żołnierzy, zdecydowaliśmy się zmienić nazwę drużyny przeciwnej w grze wieloosobowej Medal of Honor z Taliban na Opposing Force.

"Chociaż zmiana ta nie powinna mieć bezpośredniego wpływu na graczy, ponieważ nie zmienia ona zasadniczo rozgrywki, wprowadzamy ją dla mężczyzn i kobiet służących w wojsku oraz dla rodzin tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę - ta seria nigdy nie będzie świadomie lekceważyć, celowo lub w inny sposób, waszej pamięci i służby.

"Do wszystkich, którzy służą - doceniamy Was, dziękujemy Wam i nie bierzemy Was za pewnik. A do Żołnierzy, Marynarzy, Lotników i Marines służących obecnie za granicą - bądźcie bezpieczni i wróćcie szybko do domu".

We wrześniu sklepy GameStop w bazach wojskowych przestały przyjmować zamówienia przedpremierowe na grę i postanowiły nie sprzedawać jej po trafieniu na półki "z szacunku dla naszych byłych i obecnych mężczyzn i kobiet w mundurach".

W tym samym miesiącu prezes firmy, John Riccitiello, stwierdził, że Medal of Honor "głęboko honoruje wysiłek amerykańskich żołnierzy walczących w Afganistanie", a kontrowersje związane z możliwością gry jako Talibowie "zaskoczyły go".

Medal of Honor ukaże się 12 października w USA i 15 października w Wielkiej Brytanii na PC, PS3 i Xbox 360.