TIGA: Wielka Brytania straciła 890 miejsc pracy dla deweloperów w ciągu dwóch lat

TIGA opublikowała raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba 900 stanowisk dla twórców gier w Wielkiej Brytanii spadła o 9 procent, co spowodowało likwidację 890 miejsc pracy.

W rozmowie z GI.biz, szef TIGA Richard Wilson ujawnił, że dane zostały zebrane od "wszystkich brytyjskich firm produkujących gry", a wyniki wskazują, że obecnie na stanowiskach deweloperskich zatrudnionych jest 9010 osób, podczas gdy w 2008 roku branża zatrudniała 9900 deweloperów.

"Dane obejmowały deweloperów, wydawców, studia wydawnicze, firmy usługowe, a nawet nadawców posiadających działy zajmujące się grami" - powiedział Wilson. "Skontaktowali się z nimi telefonicznie i poprosili o podanie liczby pracowników zajmujących się rozwojem gier. Z badania wyłączono pracowników działów kadr, administracji, sprzedaży, marketingu i handlu, a więc skupiono się konkretnie na pracownikach działów rozwoju w tych organizacjach. Była to telefoniczna ankieta przeprowadzona wśród przeważającej większości firm tworzących gry w Wielkiej Brytanii.

"W czasie, gdy światowa branża gier wideo rozwija się, w Wielkiej Brytanii maleje liczba pracowników zajmujących się rozwojem gier. Głównym powodem tego spadku jest fakt, że brytyjscy twórcy gier wideo znajdują się w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Inwestycje i miejsca pracy odpływają do innych krajów. "

Wilson jest zdania, że w Kanadzie zatrudnionych jest około "14 000 do 14 500" osób w branży deweloperskiej, a liczba ta stale rośnie, mimo że dokładne dane nie są dostępne.

TIGA podała również w swoim raporcie, że sprzedaż oprogramowania do gier na świecie wzrosła o 16% w ciągu dwóch lat badań, ale ulgi podatkowe dla branży w Wielkiej Brytanii oraz zrewidowane ulgi podatkowe na badania i rozwój przyniosłyby regionowi duże korzyści, powstrzymując pracowników branży przed szukaniem pracy gdzie indziej.

[fot]