PRZEGLĄD / Spacebase Startopia (PS4)

Jak wyobrażasz sobie dowodzenie gigantycznym, pływającym pączkiem wypełnionym kosmitami? Nigdy wcześniej nikt cię o to nie pytał, prawda?! Właśnie takie pytanie zadaje sobie Spacebase Startopia, gra, której przyjrzymy się dziś bliżej. Sprawdzimy też, czy jest ona dobra, oczywiście. Niedawno opisywałem ten tytuł przed premierą, więc jeśli chcecie trochę informacji w pigułce, możecie je znaleźć tutaj.

Zacznę tę recenzję od małego zrzeczenia się odpowiedzialności. Żeby nie było, że piszę z totalnej pustki i ponieważ interesuje mnie co myślą inni ludzie, czytam inne recenzje gier, które analizuję. To czy się z nimi zgadzam czy nie, jest zupełnie nieistotne i w żaden sposób nie wpływa na moją ocenę. Po prostu jestem ciekaw innych opinii. W tym konkretnym przypadku jest to o tyle ważne, że Spacebase Startopia jest duchowym następcą Startopii, tytułu, który został wydany ponad dekadę temu.

Zauważyłem, że strasznie dużo jest porównań. Jest to niebezpieczne, ponieważ jeśli naprawdę kochałeś oryginał, będziesz bardzo rozczarowany, jeśli następca, duchowy lub inny, nie spełnia oczekiwań. Jeśli jesteś w tym nastawieniu, myślę, że będziesz o wiele bardziej krytyczny niż jeśli podchodzisz do gry na świeżo. Ja, z drugiej strony, nie mam pola do porównań, więc patrzę na grę z perspektywy totalnego nowicjusza. Podkreślam to, ponieważ niektórzy z Was czytających mogą szukać porównań, a ich tam nie będzie.

Mając to z głowy, Spacebase Startopia to symulator budowy, który jest w pewnym sensie w duchu Dungeon Keeper lub prawdopodobnie bliższy prawdy; Theme Hospital. Dowodzisz stacją kosmiczną, na której musisz utrzymać różne gatunki obcych zamieszkujących ją szczęśliwy i zarabiać pieniądze dla swoich biurokratycznych szefów w procesie. Wszystko to odbywa się z pomocą VAL. VAL jest twoją SI i powiedzieć, że jest sarkastyczna, byłoby ogromnym niedopowiedzeniem. Nawet gdy dobrze sobie radzisz, coś tak małego jak poklepanie po plecach jest dla niej czymś nagannym. Cóż, w końcu jesteś prymitywnym workiem mięsa o umysłowości kapusty. Dlaczego więc miałbyś oczekiwać od swojego komputera czegoś innego niż całkowitej pogardy, prawda?

Każdy poziom w Spacebase Startopia to osobna misja, w której będziesz musiał wypełnić różne cele. Pierwsze trzy z czterech z nich są symulowane. Jeśli nie spieprzysz sprawy całkowicie, otrzymasz stamtąd zdalny dostęp do prawdziwej stacji. Twoja stacja kosmiczna jest podzielona na trzy pokłady, więc jest tu sporo wielozadaniowości. Pokłady te to: subpokład, na którym znajdują się urządzenia produkcyjne, zatoki medyczne, kabiny sypialne, itp, pokład rozrywki oraz pokład biologiczny. Nie poświęcenie uwagi któremuś z tych trzech pokładów jest bardzo szkodliwe dla biznesu. Nie ma bio-pokładu, nie ma jedzenia. Jeśli masz kosmitów, którzy chcą tańczyć, lepiej mieć dla nich parkiet, i tak dalej. Jest tu sporo kręcenia talerzami, co bardzo lubię.

Twój subpokład. To serce statku i miejsce, w którym spędzisz sporą część swojego czasu.

Obcy, którymi się opiekujesz, nie tylko obsadzają twoją stację. Nie zrozum mnie źle, zatrudniasz kosmitów z dużej puli, aby wszystko działało, ale przede wszystkim są oni na wakacjach. W związku z tym musisz sprawić, by czuli się jak najbardziej szczęśliwi i jak w domu. Jeśli nie są szczęśliwi, na pewno dadzą Ci o tym znać, więc obserwowanie demografii to naprawdę dobry pomysł. Niezadowoleni cudzoziemcy nie będą po prostu włóczyć się w kółko zirytowani, ale powiedzą ci, dlaczego są zdenerwowani. Mogą powiedzieć, że miejsce jest brudne, w którym to przypadku będziesz musiał poradzić sobie z problemem śmieci. Mogą powiedzieć, że nie mogą wziąć prysznica, co oznacza, że będziesz musiał zbudować dodatkowe miejsce do spania i tak dalej. Jeśli potrafisz mieć to wszystko na oku, będziesz w dobrej formie.

W Bazie Kosmicznej Startopia różni obcy wykonują różne zadania, więc musisz się upewnić, że zatrudniłeś ich wystarczającą ilość, aby wszystko działało. Dla przykładu, twoją biokopułą opiekują się kochające naturę Dryady. Dbają one o różne rośliny i zbierają je dla ciebie, gdy cię nie ma. Rośliny te nie tylko produkują liście, ale także tlen. Ponieważ jest to ważne dla podstawowego funkcjonowania życia, warto upewnić się, że produkcja jest zgodna z Twoimi potrzebami. Jeśli masz instalację, ale nie zatrudniłeś odpowiednich kosmitów, aby ją uruchomić, to będzie po prostu siedzieć tam patrząc ładnie. Chcesz, aby wszystko funkcjonowało z maksymalną wydajnością, więc warto wziąć to pod uwagę.

Większość twoich podstawowych zasobów pochodzi z twojej bio-pokładu. Dbaj o nią dobrze!

VAL jest ciągle, (koniecznie) w twoim uchu. W jednej z misji jesteś zajęty zbieraniem zasobów dla jednej z fabryk, więc musisz spędzić sporo czasu w bio-pokładzie. W tym samym czasie chorzy kosmici błąkają się po twoim podokręgu, szukając skrzydła szpitalnego. Jeśli się nimi nie zaopiekujesz, zaczną zarażać wszystkich innych, a chorzy kosmici nie sprzyjają dobrej zabawie. Na domiar złego jeden z konkurentów wysyła na twoją stację bomby zakaźne. Jeśli wybuchną, twoi mieszkańcy będą mieli coś więcej niż tylko katar. VAL szybko informuje cię o nowych przybyszach, niezależnie od tego, czy oddychają, czy nie, dzięki czemu możesz zająć się problemami w miarę ich pojawiania się.

Tak więc, mówiąc wprost, w Spacebase Startopia dzieje się wiele naraz. Osobiście bardzo mi się to spodobało, bo grając w przeszłości w tytuły o podobnym klimacie wiedziałem, czego się spodziewać. Gracze, którzy chcą podchodzić do wszystkiego w swoim tempie, mogą być sfrustrowani presją. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to może nie być gra dla Ciebie. Mówiąc, że Spacebase Startopia ma trzy ustawienia trudności do zabawy. Jest to idealne rozwiązanie, aby wciągnąć Cię w wir wydarzeń w tempie, w którym czujesz się najbardziej komfortowo.

Talie zabawy. Właściwie nie trzeba tego tłumaczyć.

Jedną rzeczą, którą koniecznie muszę powiedzieć, jest UŻYWANIE TUTORIALÓW! Wiem, że lubimy wchodzić od razu do gry, ale w przypadku Spacebase Startopia naprawdę trudno będzie ci się gdziekolwiek dostać, jeśli po prostu wejdziesz do gry na zimno. Zignorowałem samouczek przy pierwszym przejściu i od razu tego pożałowałem, gdy zdałem sobie sprawę, że nie rozumiem żadnego z elementów sterowania i nie dostaję podpowiedzi.

W tej grze nie ma żadnego prowadzenia za rączkę. Chociaż VAL powie ci, co masz zrobić, nie powie ci dokładnie, jak to zrobić. Jestem teraz w trakcie misji, w której w moim bio-pokładzie wykluwają się wielkie mięsożerne ślimaki. VAL powiedziała mi, że nie chcę, aby moi kosmici zostali zjedzeni. Nie powiedziała mi jednak, jak dokładnie działają transporty maszyn i teraz muszę przenieść moje mechy na inny pokład, a one tylko stoją i głupio wyglądają. Rozgryzę to, ale to wymaga cierpliwości i chęci do zabawy, aż dojdę do tego, co mam zrobić. Jeśli chcesz instrukcji krok po kroku dla wszystkiego, będziesz rozczarowany.

Coś, za czym nie przepadam w Spacebase Startopia, to system sterowania. Osobiście uważam, że to dlatego, że wciśnięto wiele różnych komend na kontroler konsoli. Kiedy już się do nich przyzwyczaisz, jest w porządku, ale sterowanie w tym tytule nie jest komfortowe na początku, a kiedy pojawia się presja, nie chcesz się wiercić, próbując dowiedzieć się, które przyciski do czego służą. Spacebase Startopia w wersji na PC prawdopodobnie nie cierpi na ten problem, ponieważ masz klawiaturę. Uczciwie mówiąc, nie sądzę, że mogliby zrobić coś lepszego z wydaniem na PS4, ale nadal nie jest ono świetne.

To gra, która jest marzeniem fana retro budowania. Jak już wspomniałem, nie mam możliwości porównania Spacebase Startopia do jej poprzedniczki, więc nie twierdzę, że jest lepsza lub gorsza. Jako samodzielny byt, ta gra jest równie zabawna, co frustrująca. Jeśli lubisz gry, które nie prowadzą cię przez wszystko krok po kroku i pozwalają ci popełniać własne błędy, to ta gra powinna ci się spodobać. Jeśli jesteś przyzwyczajony do posiadania milionów punktów zapisu i przypominania, jak wykonać nawet najprostsze czynności co kilka kroków, to prawdopodobnie będziesz się irytować dość szybko.

Podsumowując, Spacebase Startopia jest świetnym pochłaniaczem czasu. Misje wymagają czasu, aby wykonać je poprawnie, więc nie będziesz przelatywać przez grę. Trzy poziomy trudności, z których każdy wprowadza inne parametry, dadzą ci sporą dawkę regrywalności. Jeśli lubisz gry symulacyjne, możesz zrobić o wiele gorzej niż dodać tę grę do swojej biblioteki.

8/10 Wygląd i wrażenia - 8/10 8/10 Wyzwanie - 8/10 9/10 Grywalność - 9/10 7/10 Sterowanie - 7/10 8/10 Fabuła - 8/10 8/10 Intergalaktyczna zabawa Jeśli jesteś fanem gier budowlanych, Spacebase Startopia to bardzo dobry wybór. Jest to dziwaczne, bardzo przyjemne wejście w gatunek gier symulacyjnych, które moim zdaniem spodoba się wielu nowym graczom. Jeśli grałeś w oryginał proszę spróbować i wziąć tę grę na wartość nominalną. Jeśli spojrzeć na to jako oddzielny podmiot jest to powinieneś mieć dużo zabawy z nim. Gracze, którzy nienawidzą ciśnienie byłoby dobrze zrobić, aby sterować jasne, ale reszta z nas powinna zdecydowanie rozważyć dając tę grę uczciwą próbę.
MOŻESZ RÓWNIEŻ POLUBIĆ: