Erotyczny Verhoeven i enigmatyczny Virasetakul: co pokaże Festiwal Filmowy w Strelce

W tym roku goście Strelka Film Festival będą mieli okazję zobaczyć hity zakończonego niedawno Festiwalu Filmowego w Cannes. Są to "Hero" Asghara Farhadiego, "Remembrance" Apichatponga Virasetakula i "Pokusa" Paula Verhoevena. Nie zabraknie również krajowych premier. Kino internetowe Kion zapowiada prezentację nowych, autorskich projektów, których premiera odbędzie się jesienią. Ponadto widzom zostanie zaprezentowany serial "Kosa" Igora Wołoszyna, nowość platformy, który zostanie wydany w wersji cyfrowej 25 sierpnia. Kolejna premiera z Kionu to "Pingwiny mojej matki" w reżyserii Natalii Meshchaninovej (Arrhythmia), opowiadający o nastolatku Goshy, który chce zostać komikiem, by uporać się z psychotraumą, jaką odziedziczył po matce.

"Jesteśmy dumni, że to właśnie Festiwal Filmowy Strelka po raz pierwszy przedstawi naszej publiczności główne filmy sezonu w serii ekscytujących rosyjskich premier, które będziemy wspominać przez cały rok" - mówi Stas Tyrkin, dyrektor programowy Festiwalu Filmowego Strelka i dyrektor programowy Kina Chudożestwiennyj.

"Pokusa"

Reżyseria: Paul Verhoeven

Akcja rozgrywa się w XVII-wiecznych Włoszech, w czasach największej inkwizycji. Zakonnica Benedetta Carlini z klasztoru w Toskanii widzi w swoich snach Jezusa, ale w rzeczywistości pociąga ją nowicjusz Bartłomiej. Pewnego dnia na rękach Benedetty pojawiają się stygmaty, a do klasztoru przybywają pielgrzymi, którzy chcą się upewnić co do jej świętości lub zdemaskować zakonnicę. Film oparty jest na książce dokumentalnej "Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy", wydanej w 1986 roku przez historyka Judith K. Brown.

Na Festiwalu Filmowym Strelka: 22.08, niedziela, godz. 21:00

"Bohater".

reż. Asghar Farhadi

Dramat irańskiego reżysera, laureata Oscara i nagrody na festiwalu w Berlinie, opowiada historię człowieka, którego próba spłacenia wierzycieli prowadzi na śliską drogę. Znajduje worek z pieniędzmi, zwraca go właścicielowi, a następnie zostaje okrzyknięty bohaterem przez telewizję i media społecznościowe. I tylko on wie, jak szlachetny jest jego czyn.

Festiwal Filmowy Strelka: 23.08, poniedziałek, godz. 21:00

"Cryptopolis"

Reżyseria: Dash Shaw

Ten animowany film, który gościł na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie i Sundance, opowiada o świecie, w którym ludzie polują na kryptydy, tajemnicze mityczne stworzenia, które ukrywają się przed swoimi prześladowcami w sekretnej kryjówce. Wśród nich są Gorgony Meduzy, ziejące ogniem smoki i inne folklorystyczne i mitologiczne potwory, dla których nie ma miejsca w bezpiecznym dla człowieka życiu codziennym. "Cryptopolis", psychodeliczna metafora współczesnego społeczeństwa, które odrzuca możliwość istnienia inności, zebrała entuzjastyczne recenzje krytyków na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Na Festiwalu Filmowym Strelka: 24.08, wtorek, godz. 22:00

"Matherschmuckers"

Reżyseria: Lenny i Harpo Ghita

Ta belgijska komedia opowiada o dwóch braciach, Issacharze i Zabulonie, którzy gubią psa swojej matki. Znalezienie zaginionego psa jest niezbędne, w przeciwnym razie grozi im eksmisja z domu. Podczas podróży przez Brukselę bracia spotykają najróżniejsze dziwaczne postaci i znajdują się w niewyobrażalnie niezręcznych sytuacjach. Film napisany i wyreżyserowany przez braci Lenny'ego i Harpo jest ich debiutem nagrodzonym w Sundance. "Motherfuckers" jest inspirowany klasycznymi amerykańskimi komediami, takimi jak "Głupi i głupszy".

Na Festiwalu Filmowym Strelka: 25.08, środa, godz. 22:00

"Pamięć"

reżyseria Apichatpong Weerasethakul

Niemal nieruchoma akcja: Tilda Swinton gra kobietę poszukującą źródła dziwnego dźwięku, który wybudza ją ze snu. "Pamięć" to siódmy film tajskiego reżysera, który odchodzi od tradycyjnej narracji i idei kina jako atrakcji. Weerasethakul zagłębia się w to, co mistyczne, oniryczne, naturalne, realne i hiperrealne. Film "Memories" otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Na Festiwalu Filmowym Strelka: 26.08, czwartek, godz. 20:30

"Superstar"

Reżyseria: Bruno Dumont

Bruneau Dumont proponuje ostrą satyrę na dzisiejszy przemysł medialny. Frans de Mer jest znanym prezenterem telewizyjnym, uwielbianym przez cały kraj. Ale to pełne przepychu życie jej doskwiera, męczy ją i obciąża. Pewnego dnia ulega wypadkowi samochodowemu i wyjeżdża do alpejskiego kurortu, aby zawiesić swoje życie. Supergirl (lub "France" w oryginalnym tytule), w którym główną rolę zagrała Lea Seydoux, miał swoją premierę na festiwalu w Cannes.

Na Festiwalu Filmowym Strelka: 27.08, piątek, godz. 20:30

"Wsiadaj za kierownicę mojego samochodu."

Ryusuke Hamaguchi

Reżyser teatralny Yasuke Kafuku, bohater tego opartego na opowiadaniu Haruki Murakamiego dramatu, przeżywa śmierć swojej żony Oto. Dwa lata po pogrzebie zostaje zaproszony do Hiroszimy, by wystawić sztukę Czechowa Wujaszek Wania. W mieście dostaje osobistego kierowcę - dziewczynę, z którą się zaprzyjaźnia. Ta relacja pomaga mu uporać się ze stratą i uświadomić sobie swoją w niej rolę. "Wsiąść za kierownicę mojego samochodu" zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes, nagrodę jury ekumenicznego oraz nagrodę FIPRESCI.

Na Festiwalu Filmowym Strelka: 28.08, sobota, godz. 20:30