Wiatr zmian: muzycy, którzy przedarli się przez żelazną kurtynę

Laibach w Korei PółnocnejAP

Historyczne wydarzenie kulturalne miało miejsce w północnokoreańskiej stolicy Pjongjang zeszłego lata, kiedy to pionierzy industrial-rocka Laibach wystąpili tu 19 i 20 sierpnia.

Słoweńcy byli pierwszymi zachodnimi muzykami rockowymi, którzy dali koncert w Korei Północnej. Pekińskie biuro podróży Koryo Tours, specjalizujące się w tematyce Korei Północnej, sprzedawało nawet wycieczki dla obcokrajowców na czas koncertów: pięciodniowa wycieczka kosztowała 1550 euro, a dziesięciodniowa 2390 euro. Na Laibachu pojawili się nie tylko mieszkańcy Korei Północnej, ale także turyści i zagraniczni dyplomaci. Nie widziano jednak żadnych urzędników państwowych. Publiczność, sądząc po zdjęciach z koncertu, przyjęła słoweńskich rockmanów bardziej niż powściągliwie. "Koreańczycy nigdy wcześniej nie słyszeli tego rodzaju muzyki, więc naprawdę nie wiedzieli, co o niej myśleć". Ivan Novak, jeden z członków zespołu Laibach, powiedział Rolling Stone. - Ale reagowali z umiarem, klaskali po każdej piosence, a na koniec koncertu zgotowali nam owację na stojąco.

Wham! w Chinach


Brytyjski duet popowy Wham!, znany z przebojów Freedom i Last Christmas, był pierwszą zachodnią grupą, która wystąpiła w komunistycznych Chinach. Koncert odbył się w kwietniu 1985 roku w Pałacu Sportów Proletariackich.