O swoim stosunku do filmu Serebrennikowa mówił autor książki Petrovs in Flu

Aleksiej Salnikow, autor powieści, na podstawie której powstał film "Pietrow w grypie", powiedział, że ekipie filmowej Kiryła Serebrennikowa udało się uchwycić ducha utworu, donosi TASS.

"Jako autorowi podobało mi się, że duch powieści został oddany. <…> Zachowana jest nawet struktura narracji. A to, co jest dodane filmowo - też bardzo dobrze się integruje, miejscami nawet mnie uderzyło. Właściwie to cały film mnie uderzył" - opowiadał Salnikov.

Autor zwrócił też uwagę na złożoność narracji i pracę kamery.

"Niektóre techniki [pracy kamery] są po prostu niesamowite. W niektórych miejscach zrobiono bardzo ciekawą rzecz: [na przykład widz ogląda wydarzenia] oczami małego Pietrowa, patrzy na niego z zewnątrz. A także podróż do nostalgii, z powrotem do lat 70-tych - również bardzo dobrze zrobione "- powiedział rozmówca do TASS.

Światowa premiera filmu Kirilla Serebrennikova odbyła się w lipcu na Festiwalu Filmowym w Cannes, a operator Vladislav Opelyants otrzymał Nagrodę Wyższej Komisji Technicznej.

Rosyjska premiera filmu, na którą wybiera się sam Salnikow, odbędzie się 31 sierpnia w Centrum Jelcyna w Jekaterynburgu.

Film oparty jest na powieści Petrovs in and around Flu autorstwa Alexeya Salnikova, laureata National Bestseller Prize (2018). Zgodnie z fabułą, mamy do czynienia ze zwykłą rodziną o nazwisku Petrovs. Mąż pracuje jako mechanik samochodowy, żona jest bibliotekarką, mają syna. Pewnego dnia wszyscy zachorują na grypę.

Reżyserem i scenarzystą filmu był Kirill Serebrennikov. Siemion Serzin, Czułpan Chamatowa, Julia Peresild, Jura Borysow, Aleksander Iljin Jr.

Film został wyprodukowany przez Hype Film ("Praktykant", "Lato").

Wideo dnia: "Petrovs in the Flu" trailer