Kontekst. Diana Vishneva zmieniła skład międzynarodowych uczestników

Służba prasowa festiwalu poinformowała RBC Style, że pokazy spektaklu-wykładu "Moving with Pina" zostały odwołane w Moskwie i Sankt Petersburgu. Niemiecki zespół taneczny nie będzie mógł przyjechać z powodu zaostrzonych środków kwarantanny. Zamiast tego festiwal zaproponuje widzom nowe dzieło - spektakl "FN" estońskiego zespołu Fine5 Dance Theatre. Spektakl choreografa Rene Nõmmika składa się z nagranych historii tancerzy, ich refleksji i przemyśleń podczas izolacji.

"Zespół powinien być znany rosyjskim widzom: kilka lat temu prezentowali swój spektakl w Jekaterynburgu - mówi Diana Wiszniewa, dyrektor artystyczny Kontekstu. Diana Vishneva. - Fine5 pokaże na naszym festiwalu spektakl, który odzwierciedla emocje i przemyślenia artystów w okresie izolacji. Temat przenoszenia przez artystów doświadczeń związanych z pandemią do ich sztuki jest dziś bardzo ważny. Temat ten jest dla nas szczególnie odpowiedni, ponieważ pandemia uniemożliwiła nam wystawienie spektaklu o wielkiej Pinie. Ale mimo to, sztuka i kreatywność trwają.

©służba prasowa

Vishneva dodała, że pracę Christiane Morganti o Pinie Bausch festiwal ma nadzieję przywrócić następnym razem.

Organizatorzy zapowiadają również wydarzenia programu równoległego, w ramach którego po raz pierwszy powstanie laboratorium dźwięku dla kompozytorów i producentów. Pod okiem pianistki i kompozytorki Frédérique Jarabo uczestnicy stworzą spektakl taneczny i jego muzykę.

Askaf Abraham będzie odpowiedzialny za laboratorium fotograficzne festiwalu. Izraelski fotograf omówi z uczestnikami specyfikę filmowania spektakli tanecznych, prób i kulis, a także pomoże im stworzyć własne zdjęcia na terenie festiwalu.

W programie równoległym znajduje się również szereg mistrzowskich kursów tańca. Lekcje poprowadzą choreografowie ze Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii, m.in. Nicholas Palmquist z Steps on Broadway w Nowym Jorku, Marcos Morau z La Veronal oraz Nurbek Batulla, autor projektu Nafs ("Ego"). Pierwszy z nich da uczestnikom możliwość wypróbowania unikalnej metody pracy z przestrzenią sceniczną i materiałem choreograficznym, drugi połączy trening aktorski z teatrem fizycznym i pokaże, jak wykorzystać nową wiedzę w ruchu, performansie i improwizacji.

W programie równoległym znajdą się również warsztaty uczestników wieczoru współczesnej choreografii rosyjskiej - nowy format Kontekstu.

Szczegółowe informacje na temat programu równoległego, a także rejestracja na wydarzenia wraz z opisem wymagań stawianych uczestnikom, znajdują się na oficjalnej stronie festiwalu.