Dom Kultury GES-2 ogłasza nowy obiekt artystyczny na Nabrzeżu Bołotnym

Centrum Kultury Współczesnej GES-2 to projekt Fundacji V-A-C zaprojektowany przez architekta Renzo Piano i biuro projektowe APEX. Budynek zlikwidowanej elektrowni HPP-2 na brzegu Kanału Wodociągowego został całkowicie zrekonstruowany, a przyległy teren, obejmujący most Patriarchalny i zejście do kanału, został zagospodarowany, jak poinformowała służba prasowa fundacji RBC Style.

Autorzy projektu uzyskali zgodę na czasowe eksponowanie wielkogabarytowych dzieł sztuki współczesnej, dzięki czemu na nasypie stanęła niedawno m.in. rzeźba szwajcarskiego artysty Ursa Fischera "Big Clay No. 4". Jest to 50-krotnie powiększona, odlana z aluminium replika bryły gliny, którą artysta ugniatał w dłoniach. Uchwycony w ogromnych rozmiarach, zwykły materiał roboczy u zarania swej pomyślanej formy jest znakiem niekompletności, przemiany i formowania.

Urs Fischer, "Wielka glina #4" © Gleb Leonov

"Wielka Glina #4" to nie jedyny eksponat, który wyznacza początek nowej przestrzeni kulturalnej. W ramach przygotowań do otwarcia domu kultury GES-2, Fundacja V-A-C ogłosiła rozpoczęcie programu publicznego "GES-2: The Descent" od 21 sierpnia. Przestrzeń wokół domu kultury stanie się tymczasową instalacją.

Na dziedzińcu przed brzozowym zagajnikiem zostanie umieszczona "Spazio di Luce" (Przestrzeń światła) włoskiego artysty Giuseppe Penone. W swojej pracy analizuje przecięcie i wzajemne oddziaływanie dwóch światów ludzi i roślin. Po raz pierwszy rosyjska publiczność będzie mogła zobaczyć "Przestrzeń światła". Praca ta była wcześniej wystawiana w Londynie w Whitechapel Gallery oraz w Wersalu.

Giuseppe Penone, Przestrzeń światła © Tadzio

"Naszym zadaniem jest zapoznanie przyszłych gości Domu Kultury "GES-2" z formami działalności artystycznej, w których udział już wkrótce będzie dostępny dla wszystkich w ramach naszych programów publicznych. Zejście, miejsce rekreacji, które już pokochali moskwianie i goście stolicy, teraz stanie się jeszcze wygodniejsze: będą tu obiekty projektu Harry'ego Nureyeva" - mówi służba prasowa.

Architekt Garry Nureyev o różnicach między Moskwą a Nowym Jorkiem

GES-2: The Descent będzie zawierał cykl praktyk artystycznych autorów, z którymi instytucja planuje współpracować w nadchodzącym sezonie.

Zwiedzający są zapraszani na wycieczki medytacyjne, podczas których mogą zapoznać się z historią i architekturą HPP-2, a także wziąć udział w różnych zajęciach jogi. Praktyki zaproszonych artystów łączy idea poszukiwania nowych modeli interakcji człowieka w przestrzeni miejskiej: w komunikacji z naturą, architekturą, zbiorową historią i fantazją; w kontekście życia codziennego lub wydarzeń specjalnych.

Harmonogram nadchodzących wydarzeń w Bolotnaya Naberezhnaya można znaleźć na stronie internetowej.

Centralna Stacja Elektryczna tramwaju miejskiego (później GES-2 Mosenergo) została zbudowana w latach 1904-1908 według projektu architekta Wasilija Baszkirowa przy Małym Kamiennym Moście na brzegu Kanału Wodociągowego. W ciągu XX wieku wygląd zakładu kilkakrotnie się zmieniał, dobudowywano do niego nowe budynki i pomieszczenia, zatracono dekoracyjny wystrój elewacji i szpiczaste zakończenie wieży zegarowej.

W 2006 roku HPP-2 został zlikwidowany, a trzy lata później budynek uzyskał status obiektu dziedzictwa kulturowego o znaczeniu regionalnym.

Eksperci ocenili rzeźbę z gliny na nabrzeżu Bołotnaja w Moskwie